Vetési Tamás Csaba
Ellenséggel, körülménnyel és Istennel felvették a harcot, úgy
edződtek, akár a vasból az acél. Az ellenség nem győzött felettünk, csak az Isten. Az ateistáknak mondhatjuk, a körülmények.
De én tudom, hogy Isten volt, mert ember ellenünk nem győzhetett!…
Vetési Tamás: Isten nekünk háttal 1914-1918
2.900Ft
Isten nekünk háttal 1914-1918 – Napló a Román háborúról
Vetési Tamás Csaba könyvét mutatták be a debreceni Térey könyvünnepen. A szerzővel Csarkó Imre történész beszélgetett.
Vetési Tamás első könyves íróként az „Isten nekünk háttal” c. történelmi regényével 2016-ban jelentkezett be a magyar könyvpiacra. Az író a magyar történelemmel és különösen a Nagy Háborúval, annak magyar katonai helytállásával és hőstetteivel kapcsolatos korabeli írott sajtóanyagok gyűjtését és tanulmányozását több évtizede végzi, sok ezernyi darabra és több tízezernyi oldalra tehető gyűjteménye van ilyen típusú dokumentumokból. Habitusából adódóan precízen foglalkozik a korszakkal, nagy elmélyüléssel és odaadással veti lapra a könyv szereplőinek szavait, azokat sokáig csiszolva, alakítva.
A könyv megjelenése jó minőségű alapanyagot mutat, maga az író úgy véli, hogy aki ezzel a témával foglalkozik, annak a minőségre kell adnia, ez már a könyv kinézetén is megmutatkozik. A komornak tűnő fekete borító és rajta a szürke kép egyértelművé teszi, hogy nem romantikus leányregénnyel lesz dolgunk, hanem komoly, a háború mindennapjait és annak szörnyűségeit leíró alkotással.
A címadás összhangban van a könyv tartalmával és mondanivalójával, de a regény kézhezvétele és tanulmányozása után az olvasóban mégis a remény csillan fel. Az a remény, ami a háború szörnyűségeiben sem hagyta ott a harctéren szolgáló magyar katonát, amely átsegítette csatákon, éhezésen, sebesüléseken és ahol Isten mégsem hagyta magára a harcoló hazánkfiát! Isten mindvégig ott van a könyv szereplőivel, még ha időről időre úgy is tűnik, hogy a pusztítások poklában hátat is fordított az embereknek, az emberiségnek. Az egyes történések leírása plasztikus, gazdag szókészlettel, sokszor a korabeli beszédet és modort visszaadó mondatszerkesztésekkel viszi múltbéli utazásra az olvasót. A regény szókimondó, de nem sértő senki számára, a történet és történelem megmarad a maga kiegyensúlyozott medrében. A cselekményekre mindvégig jellemző a gazdag képzelőerő, amely a könyv lapjain is túlmutat. Olvasás közben a huszár valósággal átugrat rajtunk, a tűz ott ropog előttünk, a golyó elsüvít a fülünk mellett, a csatazajtól pedig képtelenek vagyunk letenni a könyvet!
Vetési Tamás könyvét ajánlom minden korosztály számára. Ajánlom, mert elgondolkodtat, mert megvisel, mert gondolkodásra késztet, és mert értéket ad. Ajánlom a fiataloknak, akik a regény olvashatóságával kaphatnak képet komoly és komor történelmi eseményekről, ajánlom idősebbeknek, akik bölcsességgel fordulnak a könyvekhez. Vegyék kézbe ezt az olvasmányos stílusban megírt művet, maradjanak vele kettesben és érezzék a nagy idők nagy döntéseinek
és következményeinek súlyát, foglalkozzanak a témával, hiszen gyakorlatilag nincs olyan család ma Magyarországon, akit valamilyen módon ne érintett volna a Nagy Háború.
Közös múltunk pedig ott szunnyad a regény lapjai között, arra várva, hogy az olvasó felfedezze!
Csarkó Imre
történész