Délvidék
Forum Könyvkiadó Intézet,
Újvidék
Cím: Vojvode Mišića 1. 21000 Novi Sad / Újvidék, Szerbia
Honlap: www.forumliber.rs
Az újvidéki Forum Könyvkiadót 1957-ben alapították elsősorban azzal a céllal, hogy az akkori Jugoszláviában élő magyar szerzők könyvkiadója legyen. Az intézmény az elmúlt hat évtized alatt a vajdasági magyarság egyik legnagyobb és legjelentősebb kulturális intézményévé nőtte ki magát. Kiadási profilja sokrétű, mellyel a magyar olvasóközönség eltérő ízlésének igyekszik megfelelni. E célt szolgálják a szépirodalmi és tanulmánykötetek, a publicisztikai, a néprajzi, a művelődéstörténeti, a képzőművészeti, helytörténeti stb. kiadványai. A Forum Könyvkiadó fennállása óta egy könyvtárnyi anyagot, több mint 2500 címszót jelentetett meg. A kiadóház a jeles vajdasági magyar szerzők alkotásainak megjelentetése mellett feladatának tekintette és tekinti a kiemelkedő szerb alkotók műveinek magyar nyelvre való fordítását, valamint a magyar irodalom jeles alkotóinak kétnyelvű kiadványokban való megjelentetését is.
zEtna Kiadó,
Zenta
Cím: Kodály Zoltán u. 2., 24400 Senta / Zenta, Szerbia
Honlap: www.zetna.org
A zEtna – magazin a vulkán alatt (www.zetna.org) 1999. november 2-án, halottak napján kelt életre. Neve a székhelyül szolgáló észak-vajdasági város, Zenta nevének anagrammája, alcímében pedig M. Lowrey regényére utal. A kiadót, magazint, portált, „digitális vulkánt” 2001 februárjától írókat és irodalompártolókat tömörítő önálló non-profit egyesület működteti, amely céljául kortárs irodalmi értékek létrehozását és népszerűsítését tűzte ki a társművészetek bevonásával, rendszeres és időszakos, hagyományos és elektronikus kiadói tevékenység folytatásával, közönségtalálkozók, szakmai és ismeretterjesztő rendezvények szervezésével, a különféle földrajzi régiók, illetve különböző nyelvterületek alkotói közötti kapcsolatok fejlesztésével. A zEtna magazin kínálata több mint 20 000 hipertext oldal, száznál több címszót tartalmazó elektronikus könyvtár, kéttucatnyi tematikus folyóiratszám. Évente kb. 300 000-en látogatják és több mint 1 millió találatot számlál. A zEtna az utóbbi években elsősorban mint könyvkiadó hallat magáról, 2002 óta ugyanis hagyományos könyveket is kiad. Próza-, vers-, értekezőpróza- és műfordítássorozataiban a mai napig félszáz első kiadású kötet jelent meg (lásd: www.zetna.org/zek/folyoiratok/62/pub.html) . Évente 8-10 könyvet jelentet meg, az utóbbi öt évben a kiadók mezőnyében a legtöbb kortárs vajdasági magyar szépirodalmi művet. Kiadója elsőkönyves, fiatalabb és középnemzedéki, illetve idősebb szerzőknek, kortárs drámaszövegeknek, magyar szerzők szerb fordításköteteinek és magyar–szerb négykezeseknek, antológiáknak. A zEtna sorozataiban megjelent kiadványok közül többet díjazott a Vajdasági Szép Magyar Könyv, a Szirmai-, a Sinkó Ervin, a Híd- és az ARTISJUS-díj zsűrije. A zEtna szerzői szereplői könyvszakmai rendezvényeknek (pl. Ünnepi Könyvhét – Budapest, Könyvszalon – Újvidék, Könyvszalon – Győr, Könyvvásár – Belgrád) és író–olvasó találkozóknak. 2009 őszétől tagja a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének. A kiadó házigazdája a Zentán és a szomszédos városokban zajló zEtna Irodalmi Fesztiválnak.
Felvidék
AB-Art Kiadó,
Ekecs
Cím: Zeleznična 30, 830 28 Okoč / Ekecs, Szlovákia
Honlap: www.ab-art.hu
Már a kiadó indulásakor meghatároztuk fő profilunkat: a kortárs szlovákiai magyar alkotók szépirodalmi műveinek kiadása, a pályakezdők, a gyermekirodalom, a nő alkotók és a ritkán megszólaló írók preferálása. Számunkra nagyobb kihívást jelent, hogy felfedezhetünk, elindíthatunk a pályán fiatal, tehetséges, ígéretes embereket, mintha divatos írókat vagy sikerkönyvek mutációit próbálnánk megjelentetni. Persze a néprajz vagy a képzőművészet sem idegen terület a számunkra, Jókai Mária-Méry Margit: Szlovákiai magyar népviseletek című, színes illusztrációkkal, fotódokumentumokkal gazdagon ellátott albuma mellett sorozatban adjuk ki Jókai Mária Nyitra vidéki néprajzi gyűjtésének anyagát, képzőművészettel foglalkozó kiadványokat, albumokat. A pályakezdők tollából megjelenő tanulmánykötetek elsősorban az indulás lehetőségeit, a paletta gazdagítását szolgálják. Sorozatban jelentetjük meg Gál Sándor Egybegyűjtött műveit. Legújabb sorozataink a Kenguru Zsebkönyvek, amely kortárs prózaírók műhelyébe enged betekintést, valamint a Legszebb versek sorozat, amelyben Orbán János Dénes, Parti Nagy Lajos és Tőzsér Árpád jelent meg 2005-ben, 2006-ban Kukorelly Endre és Hizsnyai Zoltán kötete követi, 2007-ben pedig Tolnai Ottó, Tandori Dezső és Barak László. A sorozat köteteit neves irodalomtörténészek, kritikusok válogatják és látják el bevezetővel.
Fórum Kisebbségkutató
Intézet,
Somorja
Cím: Parková 4, 931 01 Šamorín / Somorja, Szlovákia
Honlap: www.foruminst.sk
Az intézetet 1996-ban a Fórum Alapítvány és a Katedra Alapítvány alapította Dunaszerdahelyen. Jelenleg Somorján és Komáromban működik. Célja a Szlovákiában élő nemzeti kisebbségek szakszerű kutatása, kultúrájuk, írott és egyéb emlékeik dokumentálása. Nonprofit szervezetként köz- és szolgáltató intézményként működik. A Fórum Intézet 2002-ben Somorján építette ki központját és székházát. Az intézet önálló kiadó, publikációit maga jelenteti meg és terjeszti. A publikációk megrendelhetők az intézet internetes Könyvesboltjában. 1999-ben az intézet partnerintézményeként létrejött a Fórum Információs Központ, amely civil képzésekkel és civil szolgáltatások nyújtásával, illetve a Fórum Régiófejlesztési Központ, amely vidékfejlesztéssel és kistérségi tervezéssel foglalkozik. A három intézmény konzorciumként működik Fórum Intézet néven. 2006 óta Nemzeti jelentőségű intézmény. Alapítója (2009) és tagja a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának. 2013-tól lebonyolító intézménye az MTA által létrehozott Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanácsnak.
Lilium Aurum,
Dunaszerdahely
Cím: Palác Duna Palota, Galantská cesta 658/2F, 92901 Dunajska Streda / Dunaszerdahely, Szlovákia
Honlap: www.liliumaurum.sk
Az 1991-ben alapított kiadó nevében hordozza ars poeticáját. A Lilium Aurum latin név: arany liliomot jelent. A liliom a keresztény szimbolikában fényt és életet jelképez – lelki hatalmat, kötelességteljesítést, segítőkészséget és törvénytartást; az arany az elsőt, a legjobbat – ami a névválasztás kapcsán az ilyen érdemekre való törekvést kívánja jelképezni. A szellemi műhely eddigi tevékenységének eredménye jelentős: közel ezer kiadványt jelentetett meg (próza, költészet, gyermekirodalom, néprajz, egyházi irodalom, művelődéstörténet, irodalomtudomány, környezetvédelem, társadalomtudomány, ismeretterjesztő irodalom, helytörténet, oktatási szakirodalom, képzőművészet témakörökben, de foglalkozott naptárakkal, hanghordozókkal stb.) A Lilium Aurum Kft. adja ki 1995 szeptemberétől a Katedra című folyóiratot, a szlovákiai magyar pedagógusok és szülők lapját, amely az egyetlen magyar nyelvű, országos terjesztésű pedagóguslap. A kiadó tevékenységéhez több kiegészítő aktivitás járul: működteti a Lilium Aurum Könyvklubot, megszervezte az „Egy falu – egy könyv” mozgalmat, hogy a szlovákiai magyar írók és társadalomtudósok munkái eljuthassanak Szlovákia minden magyarlakta falujának és városának könyvtárába, továbbá irodalmi estek szervezéséből szintén aktívan kiveszi részét. A szellemi munka több társadalmi illetve kutatóintézethez köti a kiadót. A legszorosabb együttműködés a Katedra Alapítvánnyal, a Vámbéry Tudományos Kollégiummal, valamint a Fórum Kisebbségkutató Intézettel alakult ki, ami a „műhelytermékek” kiadásában nyilvánul meg. Egy másik jelentős együttműködési területként említhető az oktatásügy: a kiadó portfoliójában több segédtankönyv, módszertani könyv szerepel, valamint a nyitrai és pozsonyi egyetemek magyar tanszékei után a komáromi egyetem egyik kiadójaként is nyilvántartott.
Kárpátalja
Intermix Kiadó,
Ungvár
Cím: 8000 Ungvár, Tihogo u 15/74.
Honlap: http://kmmi.org.ua/konyvtar/konyvek
A kiadó célja, hogy a Kárpátalján élő, illetve az itteni magyarsággal és a vidék népeivel, múltjával és jelenével foglalkozó magyar szerzők anyanyelven írt műveit kiadja. Az Intermix Kiadó eddig megjelentetett könyvvel gazdagítja az egyetemes magyar kultúrát, ezen belül a kárpátaljai magyar irodalmat. A Kárpátaljai Magyar Könyvek sorozatban eddig mintegy száz kárpátaljai alkotótól 400 könyvet jelentetett meg. Az Intermix Kiadó szerzői köréhez tartozik a kárpátaljai alkotók mintegy 95 százaléka. Az Intermix-könyvek kezdettől fogva az Országos Széchenyi Könyvtár ISBN számaival jelennek meg. A köteles példányokat (az utóbbi időben elektronikus változatát is) megjelenés után leadjuk az OSZK ISBN és ISMN osztályára. A könyvek korábban a Magyar Művelődési és Közoktatási Minisztérium, majd az Illyés Közalapítvány és a Szülőföld Alap Iroda támogatásával jelent meg. 2009-től pedig a könyvek a Bethlen Gábor Alap és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően láttak napvilágot.
Partium és Erdély
Bookart Kiadó,
Csíkszereda
Cím: str. Márton Áron nr. 49, 530154 Miercurea-Ciuc / Csíkszereda, Románia
Honlap: www.bookart.ro
A Bookart Kiadót 2004-ben alapította Hajdú Áron azzal a céllal, hogy a könyvkiadás legnemesebb hagyományait követve, de nem riadva vissza a merész kísérletezéstől sem, izgalmas, igényes kivitelű, friss szellemiségű könyveket segítsen a világra. A műgond, az odafigyelés, a szerzők és az olvasók megbecsülése a kiadó alapvető törekvése; az, hogy az Olvasó, éljen bárhol a világon, tudja, hogy az a könyv, amely a Bookart műhelyéből került ki, a maradandóság becsülendő igényével készült. Mert a könyvnek ma is ott a helye abban a ládában, amelyben legbecsesebb, nélkülözhetetlen tárgyainkat vinnénk magunkkal arra a bizonyos lakatlan szigetre.
Erdélyi Múzeum Egyesület,
Kolozsvár
Cím: str. Napoca nr. 2-4., 400009 Cluj-Napoca / Kolozsvár, Románia
Honlap: www.eme.ro
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület már az 1860-as években is saját kiadásában jelentette meg a gyűjteményei feldolgozása nyomán keletkezett tudományos munkákat, és több tudományos folyóiratot is kiadott. Az Egyesület felépítésének megfelelően több tudományterületet feltáró munkák képezték egy-egy sorozat bázisát, a kiadványok a bölcsészet-, orvos- és természettudományok területeinek legújabb kutatási eredményeit mutatták be. 1990-ben a tevékenységét újrakezdő tudományos egyesület a könyvkiadási tevékenységet is felélesztette. 1991-ben újraindította az Erdélyi Múzeum című folyóiratot, amelynek azóta is évi 4 száma jelenik meg. Az Orvostudományi Értesítő és az Acta Scientiarium Translvanica című folyóiratok kiadása szintén folyamatos.
Korábbi könyvsorozata folytatásaképpen jelent meg 1991-ben az Erdélyi Tudományos Füzetek 209. száma, ma a sorozat a 262. számnál tart. Ebben a sorozatban jelennek meg az egyesület kutatóintézete munkatársainak művei, doktori, értekezések, forráskiadványok és elméleti munkák, konferenciakötetek, túlnyomó részük a bölcsészettudományok területéről származik. Ugyanakkor a kiadói tevékenység fontos részét képezi Erdély történeti forrásainak megjelentetése. A Székely Oklevéltár új sorozatának négy vaskos (IV-VII.) kötete az EME legrangosabb kiadványa a történelmi források körében. A székely általános és katonai összeírások a 16-17. századi egész európai történelem párját ritkító forrásai közé tartoznak, amennyiben a népszámlálásokat megelőző korszakból településenként és azokon belül a társadalmi rétegek rendjében vették számba az egész Székelyföld családfőit vagy éppen teljes férfilakosságát. Az Erdélyi Történelmi Adatok valamint az Erdélyi Nemzeti Múzeum Levéltára sorozatai az EME kutatóintézetében folyó forrásfeltáró munkáknak ad megjelenési lehetőséget, ezekben a sorozatokban jelennek meg olyan fontos történeti források, mint az erdélyi fejedelmek királyi könyvei, a káptalani jegyzőkönyvek vagy az egyes erdélyi családok levéltárainak összeírása. Ugyancsak az EME vállalta fel Szabó T. Attila monumentális kiadványának, az Erdélyi magyar szótörténeti tárnak a kiadását. A maga köré vont tanítványaiból és kollégáiból olyan összeforrott szerkesztői munkaközösséget nevelt ki, amelyik elhunyta és csaknem tízévi kényszerszünet után több kötet folyamatos megjelenésével bizonyítja, hogy hű maradt tanítómesteréhez és a magyar szótörténeti kutatások hagyományaihoz. Jelentős újítása volt a kiadónak a kilencvenes évek után, hogy új sorozatokban teret biztosított a műszaki kutatások eredményeinek megjelentetésére. Míg a Műszaki Tudományos Füzetek sorozata a legújabb tudományos eredmények publikálásával a magyar műszaki szaknyelv fejlesztésére is vállalkozik, a Tudomány- és Technikatörténeti Füzetek sorozata az erdélyi technikai örökség feltárásával indult, a továbbiakban emellett tudománytörténeti munkákat fog megjelentetni. A tudományos kutatásokat segítő jelentős segédkiadványok, lexikonok (főleg a Romániai Magyar Irodalmi Lexikon) és bibliográfiák kiadása is folyamatos. Mindezen sorozatok mellett jelentős az önálló kötetben megjelent művek száma, ezek között irodalom-, társadalom-, történet-, természet- és orvostudományi kiadványok szerepelnek, melyeknek igen fontos a tudományos hozadéka. A kiadványok szakmai színvonalát esetről esetre felkért szaklektorok biztosítják.
Gutenberg Kiadó,
Csíkszereda
Cím: Zsögöd utca 49. 530123 Miercurea-Ciuc/ Csíkszereda, Románia
Honlap: www.gutenbergkiado.ro
A Gutenberg Kiadó eddigi – közel tíz év alatt létrehozott – portfóliójában egyaránt szerepelnek a szépirodalom, a tényirodalom és az ismeretterjesztő irodalom tárgyköreihez sorolt könyvek. Ez annak az eredménye, hogy progresszív szemléletű kiadóként folyamatosan szeretnénk felhívni az olvasók figyelmét a jelentős kulturális információforrást jelentő, mérvadó értékeket közvetítő művekre és azok megalkotóira. Szívesen mutatunk elkötelezettséget az átfogó jellegű, nagy munkavolumenű kiadói tervek iránt, ez a hozzáállás rendszerint találkozik az olvasótábor igényeivel: több eddigi könyvünket ismétlődő kiadások révén, magas példányszámban tehettük hozzáférhetővé. Legfontosabb irányvonalunkat azonban már a kezdetektől az igényes tartalmú, művészi színvonalon illusztrált, kiállításukban is minőségi gyermekkönyvek jelentették. A kezdeti lendületet megőriztük, a kicsi és nagyobb gyermekek olvasáskultúrájára összpontosított figyelmünk pedig nőtt. Az olvasók ma már ezt tartják a kiadó fő ismérvének, ezzel a kvalitással kötik össze a Gutenberg-könyveket – mi pedig igyekszünk véghezvinni azt a folyamatot, amely révén a könyv az élményszerzés kézzelfogható eszköze lesz. Ez egyszerre feladat, kihívás és játék.
Holnap Kulturális Egyesület,
Nagyvárad
Cím:
Honlap: http://www.aholnap.ro/
A HKE 2015-ben Nagyváradon alapított civil szervezet. Fő tevékenységei: könyvkiadás, programszervezés.
Kriza János Néprajzi
Társaság,
Kolozsvár
Cím: str. Croitorilor(Mikes) nr. 15., 400162 Cluj-Napoca / Kolozsvár, Románia
Honlap: www.kjnt.ro
A Kriza János Néprajzi Társaság 1990-ben alakult, a megalakulás éve óta fejt ki folyamatos és egyre bővülő tevékenységet Kolozsváron. Egyre bővülő könyvtárunk 1994-ben költözött jelenlegi székházunkba, ahol a könyvek mellett a legfrissebb szakmai periodikák is elérhetőek. Állományunk meghaladta a nyolcezret, ebben helyet kaptak az erdélyi és az egyetemes magyar néprajz kiemelkedő alkotásai. Ugyanitt helyeztük el és tettük hozzáférhetővé dr. Kós Károly, dr. Nagy Jenő, Szentimrei Judit, dr. Faragó József hagyatékát értékes könyvekkel. A dokumentációs tárunkban létrehozott archívum tartalmazza a hagyatékból származó, de még fel nem dolgozott anyagokat, recens gyűjtésekből származó hang- és képanyagokat, térképeket, adatbázisokat valamint itt kapott helyet a terepen folytatott kutatómunka eredményeként egy több ezer kéziratot tartalmazó adattár, több ezer fénykép, hang- és videokazetták, lejegyzett interjúk. Mivelhogy a dokumentációs tárunkban elhelyezett fénykép- és negatívanyag egyre nagyobb mennyiségű és folyamatosan növekszik, elindítottuk ennek az anyagnak a digitalizálását, és ezzel a programmal összefüggésben folyamatban van az anyag internetes megjelenítése a Társaság honlapján. A KJNT fogja össze a hazai magyar néprajzos kutatókat és érdekképviseleti szervezetként felvállalja a tagság törekvéseinek képviseletét, konferenciákat, szakmai találkozókat szervezünk évi rendszerességgel. Kiadói tevékenységünk eredményei: 25 évkönyv, 45 kötet a Kriza Könyvek, 15 kötet a Kriza Könyvtár és 4 kötet a Dissertationes Ethnographicæ Transylvanicæ sorozatban, 35 egyéb kiadvány, periodikaként jelentetjük meg a KJNT Értesítőjét, amelynek eddig 16 évfolyama látott napvilágot. Elindítottuk a Néprajzi Egyetemi Jegyzetek sorozatot, eddig 9 kötet jelent meg. Sikeresen együttműködünk a marosvásárhelyi Mentor Kiadóval, ahol munkatársaink, tagtársaink több néprajzi témájú könyve jelent meg a Kriza János Néprajzi Társaság Könyvtára sorozatban. Több kutatási programot irányítunk belső és külső munkatársak, hazai és külföldi kutatók valamint diákok bevonásával. Kutatási célkitűzéseinket összehangoljuk a magyar néprajz és általánosságban véve a magyar társadalomtudományok törekvéseivel: Erdélyben és moldvai terepeken alapkutatásokat folytatunk, emellett részterületekre lebontott kutatásokat irányítunk. Ezekkel a kutatásokkal nagymértékben hozzájárulunk a változó népi és populáris kultúrákról formálódó tudományos kép hiteles kialakításához.
Koinónia Kiadó,
Kolozsvár
Cím: str. Mărginaşă nr. 42, 400344 Cluj-Napoca / Kolozsvár, Románia
Honlap: www.koinonia.ro
A kiadónak a teológiára, a református keresztény hagyományra, a kommunista diktatúrában szenvedők visszaemlékezéseire szorítkozó profilja az évek során kibővült. A Koinónia fontosnak tartja a kortárs szépirodalom és ezen belül a kisebbségben élő népek irodalmának a közvetítését, színháztudományi írások közzétételét, valamint a gyermekeknek szóló igényes kiadványok megjelentetését. Nem utolsó sorban pedig említést kell tennünk a Koinónia fordításirodalmáról. Romániai magyar kiadóként a más nyelvű, kultúrájú, hagyományú szerzők műveinek tolmácsolását is feladatának tekinti.
Kriterion Kiadó,
Kolozsvár
Cím: str. Samuil Micu nr. 12-A, 400132 Cluj-Napoca / Kolozsvár, Románia
Honlap: www.kriterion.ro
Az 1969 decemberében életre hívott intézmény feladataként a Romániában élő nemzetiségek kultúrájának ápolását jelölte meg a kormányrendelet. A kiadó az átszervezett Állami Irodalmi Könyvkiadó valamint az Ifjúsági Könyvkiadó nemzetiségi szerkesztőségének jogutódjaként kezdte meg tevékenységét, de hamarosan messze túlnőtt elődein, a kiváló vezetés, valamint a tapasztalt szakemberek közé fokozatosan beépült fiatal munkatársak közös erőfeszítéseinek eredményeképpen. A viszonylagos önállóság nyújtotta lehetőségeket kiaknázó Domokos Géza, a kiadó alapító igazgatója (és vezetője egészen 1990 augusztus 1-ig) jelentős szellemi műhelyeket alakított ki nemcsak a romániai magyarság, de a németek, az ukránok, a szerbek, a zsidók, a szlovákok, továbbá a törökök és a tatárok számára is. A kiadó életének első évében beindult fordítói tevékenység a kötetek hosszú sorát tette le az érdeklődő román olvasó asztalára. Így jelent meg román fordításban Sütő András, Szilágyi István, Szilágyi Domokos, Áprily Lajos, Dsida Jenő, Kuncz Aladár, Kós Károly, Jakó Zsigmond, Benkő Samu és még közel 100 magyar, német, szerb, ukrán, jiddis szerző regénye, novellája, verse, tanulmánya. A fennállásának első húsz évében több mint 3000 magyar, s közel ezer német cím két erőteljes kultúra továbbélését biztosította, a többi nyelv esetében pedig kizárólagosan a Kriterion adott önismereti jellegű könyvet ki Romániában. Az 1989-es változások természetesen gyökeresen megváltoztatták kiadónk helyzetét. Az első jelentős döntés a cenzúra által betiltott kéziratok megjelentetése. Az ún. Index-könyvek olyan szerzők munkáit sorakoztatták fel, mint Cs. Gyimesi Éva, Szilágyi István, Pusztai János, Mózes Attila és mások. A kilencvenes években a kiadó mindvégig igyekezett megfelelni eredeti rendeltetésének, a többnyelvűségnek, a kulturális értékek közvetítésének. Az átalakuló gazdasági viszonyok között sokat vesztett a kiadó piaci helyzetéből, újonnan megjelent könyvkiadókkal osztozik szerzőkön és olvasókon egyaránt. Ilyen körülmények között a korábban „gyakorolt” nyelvek mellett megjelentettünk néhány albán, örmény, és roma nyelvű könyvet. Könyveink tematikáját tekintve a szigorúan vett tankönyvek kivételével szinte valamennyi téma jelen van: szépirodalom, tudományos és ismeretterjesztő könyveket egyaránt adtunk ki önállóan vagy közös kiadásban.
Lector Kiadó,
Marosvásárhely
Cím: str. Tarnavei nr 4., Targu Mures / Marosvásárhely, Románia
Honlap: www.lectorkiado.ro/
LECTORi salutem! Könyvkiadónk 2013-ban kezdte el tevékenységét. A szerkesztőség székhelye Marosvásárhely. Kiadói arculatunkat az a háromszög határozza meg, mely a tudományos irodalom, a fordítások és a szépirodalom között húzódik. Célunk pár szóban megfogalmazható: otthonossá szeretnénk tenni ezt a teret szerző, szerkesztő és olvasó számára egyaránt. Mivel valljuk: csak embertársaink és főként más kultúrák megismerése révén tudunk igazán önmagunk lenni, a tervezett műfordítások különösen fontosak számunkra. Erdélyben a tudományos periodikák kis száma miatt a könyvforma néha az egyetlen közlési lehetőséget jelenti a kutatóknak. A Lector intézményes keretet nyújt ehhez.
Polis Könyvkiadó,
Kolozsvár
Cím: Dorobantilor 12., Cluj-Napoca / Kolozsvár, Románia
Honlap: https://polis-ro.webnode.hu/
1992-ben alakult román-magyar vegyesvállalatként, a Kriterion Könyvkiadó néhány akkori munkatársának, valamint a budapesti József Attila Alapítványt képviselő Szeredi Pálnak a részvételével. Működésének immár több, mint 26 éve közel 400 kiadványt jelentetett meg, túlnyomó részt önállóan, de olykor hazai illetve magyarországi kiadókkal társulva. Könyveit – néhány kivételtől eltekintve – magyar nyelven jelentette meg. A kiadó vezetője, kiadványai nagyobb részének szerkesztője kezdettől fogva Dávid Gyula, mint terjesztő, a kiadó belső munkatársa volt 2000-2006 között Géczi A. János, mint szerkesztő 2002-2008 között Demény Péter, ügyvezetője 2014-től Kozma Csaba.
Pro-Print Könyvkiadó,
Csíkszereda
Cím: str. Lunca Mare nr. 20/A/1, 530232 Miercurea-Ciuc / Csíkszereda, Románia
Honlap: www.proprint.ro
A Pro-Print Könyvkiadó 1992-ben alakult Csíkszeredában. Elsõdleges célunk, hogy a romániai magyar kisebbséggel kapcsolatos kiadványokat hozzunk napvilágra. E célból indult elsõsorban Múltunk Könyvek sorozatunk, amelyben Makkai Sándor, I.Tóth Zoltán, Mikó Imre mûveinek kiadása mellett jelenkori kutatók tanulmányai is megtalálhatók. A Helyzet Könyvek sorozat szintén a Székelyföld, a székelység bemutatására törekszik, szociológiai szempontból. A Krónika Könyvek kötetei a Székelyföld egyes szûkebb régióinak népszokásaiba, hagyományvilágába adnak betekintést. A Csíkszerdában megjelenõ Székelyföld folyóirat holdudvarában tevékenykedõ erdélyi írók, költõk mûvei a Lustra Könyvek sorozatban jelennek meg. Kiadványaink sorát szépirodalmi alkotások, ifjúsági könyvek és szakkönyvek teszik színesebbé.
Székely Nemzeti Múzeum,
Sepsiszentgyörgy
Cím: Kós Károly utca 10., 520055 Sfantu Gheorghe / Sepsiszentgyörgy, Románia
Honlap: www.sznm.ro
Várad Kiadó,
Nagyvárad
Cím:
Honlap: http://www.varad.ro/
Nagyváradon, 2002 januárjában alapított folyóirat. Tematikáját a fejlécben szereplő „irodalom, művészet, társadalom, tudomány” jelzi.
Őrvidék és Muravidék
Magyar Nemzetiségi
Művelődési Intézet,
Lendva
Cím: Fő utca 32. Lendava / Lendva, Szlovénia
Honlap: https://www.mnmi-zkmn.si/
Az intézet fő feladata a Muravidéken élő magyar nemzeti közösség kulturális tevékenységének ápolása és közvetítése.
UMIZ – Magyar Média- és
Információs Központ,
Alsóőr
Cím: Unterwart 230 A-7501 Österreich
Honlap: www.umiz.at
Magyarország
Magyar Művészeti Akadémia
Kiadó,
Budapest
Cím: 1051 Budapest, Vörösmarty tér 1. 2. em.
Honlap: http://mmakiado.hu
A Magyar Művészeti Akadémia a művészettel – különösen az irodalommal, a zenével, a képzőművészettel, az iparművészettel, a tervezőművészettel, valamint az építészettel, a fotó-, a film-, az előadó-, a népművészettel – továbbá a művészet elemzésével, támogatásával, oktatásával, hazai és nemzetközi bemutatásával, közkinccsé tételével és a magyar művészek képviseletével összefüggő országos közfeladatokat ellátó köztestület. Az MMA köztestület tagjai a magyar művészeti életben kimagasló szellemi vagy alkotói teljesítményt felmutató művészek. Az MMA tagjai a rendes, a levelező, a tiszteletbeli és a pártoló tagok. Az MMA tagjait a közgyűlés választja közvetlen és titkos szavazás útján. Fő feladata, hogy elősegítse a magyar és az egyetemes kultúra értékeinek érvényesülését, megóvását, a magyar művészeti élet hagyományainak tiszteletét, új, értékes alkotások születését.
Erdélyi Szalon Kiadó,
Szentendre
Cím: 2000 Szentendre, Nap utca 22/E.
Honlap: www.erdelyiszalon.com
Csoóri Sándor és Wass Albert életművének kiadója.
Romanika Kiadó,
Budapest
Cím: H-1205 Budapest, Sas u. 44.
Honlap: http://web.t-online.hu/romanika/
2002-ben alapított kiadó, középkori egyházi,, illetve népi építészeti és művészeti valamint szépirodalmi tárgyú könyveket ad ki.