
Az utolsó magyar király Vas vármegyében
Az utolsó magyar király IV. Károly 100 évvel ezelőtt, 1921 húsvétján próbálkozott első alkalommal a visszatéréssel, amely nagy része Vas vármegyében zajlott. A király inkognitóban autóval érkezett Erdődy Tamás gróf segítségével Bécsből a magyar határra Pinkafőre, onnan lovaskocsival Szombathelyre a püspöki palotába Mikes János püspökhöz. Gróf Teleki Pál miniszterelnök éppen Iváncon tartózkodott, a hír hallatán ő is azonnal Szombathelyre utazott. A király 10 napig tartózkodott a püspökvárban, innen utazott Budapestre Horthy Miklóshoz, aki azonban nem volt hajlandó átadni a hatalmat. A kiélezett nemzetközi helyzetben és a Monarchia szétesése után önállósodó környező országok fenyegetései miatt Károly királynak vissza kellett térni svájci száműzetésébe. A könyv ezt az eseménysorozatot dolgozza fel bőséges képanyaggal. Az utolsó magyar király életét, visszatérési kísérleteit számos könyvben megírták, a fenti megközelítésben, továbbá emlékének, tiszteletének legújabb kori összefoglalásával azonban nem. A könyv ezt a hiánypótló célt tűzte ki, aktualitását a húsvéti visszatérésének és távozásának centenáriumi évfordulója adja.
IV. Károly húsvéti visszatérése
A kötetben olvashatunk a Habsburg családról, az Osztrák-Magyar Monarchiáról, az első világháborúról, és a húsvéti visszatérésről.

Az Őrvidék Ház zsúfolásig megtelt előadótermében – a konferencia nyitányaként – a Weöres Sándor Színház művészei felolvasószínházi előadás formájában három jelenetet adtak elő Kovács Dániel Gábor Az ígéret földje című királydrámájából.
Ezt követően Farkas Csaba, az őrvidék Ház vezetője köszöntötte a vendégeket. Megnyitójában arról beszélt: királyaink elválaszthatatlanok a magyar nemzet emlékezetétől.
Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke köszöntőjében utalt rá, hogy IV. Károly élete tele van tragikus véletlenekkel – és ma már nem tudhatjuk, hogy mi lett volna, ha a szent életű királynak sikerül a trónra visszatérnie, vagy nem hal meg fiatalon.
A megnyitó beszédeket követően Jagadics Péter nyugállományú alezredes IV. Károly restaurációs kísérletének katonai erőviszonyairól, dr. Bakó Balázs, az ELTE SEK Berzsenyi Dániel Pedagógiai Intézet docense IV. Károly és az akkori szombathelyi megyés püspök, Mikes János kapcsolatáról tartott előadást.
Majd levetítették azt a videoüzenetet, amelyet Habsburg György, IV. Károly unokája küldött a konferencia résztvevőinek.
Az előadások sorát Hittig Gusztáv, a Boldog Károly Király Imaliga korábbi elnöke, nyugalmazott egyetemi tanár folytatta, az utolsó magyar király boldoggá avatásáról, illetve a szentté avatása ügyében végzett történésekről, majd Érszegi Márk Aurél, a Külgazdasági és Külügyminisztérium vallásdiplomáciai főtanácsadója Szent királyaink kultusza a világban címmel tartott előadást.
Ezt követően Woki Zoltán mutatta be Az utolsó magyar király Vas vármegyében címmel megjelent kötetét. A szerző nem csak a könyv megírásához szükséges kutatómunkáról, a könyv megírásának főbb állomásairól beszélt, de arról is, hogyan ápolják ma Károly emlékét Őrvidéken.