Isten Nekünk háttal 1914-1918 – Napló a Román háborúról
Nagyon szép kivitelezésű könyv, nagyszerű olvasmányélmény! Az embertelen háború, emberi viszonyai elevenednek meg, sokszor humorosan, sokszor keményen, de végig valami jóleső egyensúlyt érez az ember, még akkor is ha Isten hátat fordított…de az ember, az apa, a férj, a barát, a katona ott a frontvonalban, ott a lövészárokban, ott a történelem darálójában várja, hogy feléje forduljon, mert meg kell fordulnia. Előbb vagy utóbb, meg kell fordulnia.
-CSA-
Isten Nekünk háttal 1914-1918 – Napló a Román háborúról
360 oldal
2.900.-Ft
“.. A háború a nemzetet egybe-forrasztotta. Gazdag és szegény, munkás és értelmiségi lelkesen gázolt Galícia sarába. Zsidó vallású kötözte keresztény honfitársát, és az viszont ápolta őt. Hasonló összefogás még 1848-ban sem valósult meg. Míg a Nagy Háborúban a nemzetiségekkel együtt harcoltak, véreztek és haltak meg, legalább is 1916-ig így volt…
Muhr ezredes huszárjai állták Limanowában a rohamot december 9-én és a magyar történelem egyik legszebb hőstettét hajtották végre. Nekirohantak a felbecsülhetetlen túlerőnek, és puskatussal verték agyon az orosz kolosszust. A thermopilei görög hősöket mindenki ismeri a világon, háromszázan feltartották a perzsa sereget. A magyar huszárok még százan sem voltak, és nemcsak állták a rohamot, de szurony nélkül támadtak az oroszra. Ez tette lehetővé, hogy a magyar népfelkelők, idős emberek legyőzzék a cár elit gárdahadseregét. Ezáltal arattak világraszóló diadalt. De ezt különböző népek, különböző okokból tagadják és felejtetni akarják velünk.
Isten drágán mérte nekik a győzelmet, mert Muhr ezredes mellett meghalt Szántay kapitány és 43 huszárja… Most együtt nyugszanak a már csendes limanowai temetőben. Ez a győzelem segítette Szurmay, az uzsoki hős katonáinak kiverni az oroszt a Kárpátok bérceiből. A magyar csapatok elkeseredett harcban nyomták túl a Kárpátokon az orosz túlerőt. De nagy árat fizettek a háború istenének. Tízezreknek lett sírja és emlékhelye a Kárpátok most már szent bércei…
A magyar csapatok jobban helytálltak, mint bármely ellenfelük, és rosszabb körülmények között. Hogy a végjáték nem úgy alakult, az nem rajtuk múlt. A történelem átnyúlt felettük, de hősiességükből tanulni kell és tanulni is fogunk, és a vérük nem folyt hiába. Akkor ez már a lelkünkben nem vesztes háború. Hiszen dédapáink vérükkel megváltották, hogy igenis felemelt fejjel és egyenes gerinccel nézhetünk mindenki szemébe…
Ellenséggel, körülménnyel és Istennel felvették a harcot, úgy edződtek, akár a vasból az acél. Az ellenség nem győzött felettünk, csak az Isten. Az ateistáknak mondhatjuk, a körülmények. De én tudom, hogy Isten volt, mert ember ellenünk nem győzhetett!…”