Fortuna vagy Fatum árnyékában?
3.200Ft
Fejezetek az Erdélyi Fejedelemség történetéből.
Erdélyt az Isten jókedvében teremtette tartja a vendégtoborzó és azonmód idealizáló közhely. Ezzel szemben a magyar történetírás nagyjából egyöntetűen vallja, hogy az Erdélyi Fejedelemség korántsem jókedvében született. “Az Erdély-központú keleti országot 1541 után kényszer és erőszak szülte, a magyar királyok vagy a magyarországi politikusok közül senki sem akarta…” olvashatjuk egy helyütt. Másutt a Kárpátok védelmében önálló államba szerveződő ország egyenesen “Szulejmán szultán találmányaként” tűnik elénk. Hogy pedig a közjáték az ismert módon alakult, azt az “európai politikai erők s a magyar és erdélyi uralkodó osztály alkalmazkodóképessége” tették lehetővé.
Így végül nem jön világra torzszülött, ami egyebek mellett annak köszönhető, hogy Erdély a középkori Magyarország keretében is rendelkezett valamelyes önállósággal, meg hogy az országrész nációknak nevezett rendjei érdekegyeztetésének volt már egy kialakult, viszonylag jól működő kultúrája.
A kötet tanulmányai a fentiekben vázolt (politika) történeti keretbe ágyazódnak úgy, hogy Erdély e másfél századának bizonyos históriai aspektusait villantják fel. A szövegtestben egyaránt szerepelnek politika-, társadalom-, művelődés- és művészettörténeti írások.
ISBN: 9789731960647
Oldal: 300 oldal