A magyar béketárgyalások I-III./A kötet + III./B DVD
29.500Ft
A Trianon Múzeum a „Béketárgyalások három kötet” c. projekt keretében újra közre adta nemrég a „A magyar béketárgyalások – Jelentés a magyar békeküldöttség működéséről Neuilly S/S.-ben 1920, januárius-március havában I-III/A. kötet” c. munkát.
Bár a párizsi békekonferencia már 1919. január 18-án összeült, hogy hozzálásson Európa térképének átrajzolásához, de ide a vesztes országokat nem hívták meg. Rólunk döntöttek, de nélkülünk. Magyarország tervezett új határait az év nyarára lényegében eldöntötték. A magyar békedelegáció csak egy évvel később, 1920. január 5-én utazhatott ki. A több mint ötven fős csoport vezetője: gróf Apponyi Albert volt.
A magyar követeknek a mozgástere meglehetősen szűk volt, mégis: amint lehetett, lázas munkához láttak. A szűk időkeret ellenére a következő hetekben minden tőlük telhetőt igyekeztek megtenni annak érdekében, hogy a nekik átnyújtott béketervezetet a javunkra megváltoztathassák. A békekonferencia számára jegyzékek egész sorát készítették el. Ezekben a jegyzékekben a lehető legalaposabban reflektáltak a győztesek követeléseire, illetve ismertették velük Magyarország pontos viszonyait például gazdasági, etnikai, kulturális vagy katonai ügyekben. Továbbá ezekben tárták bíráink elé az országrészeinket megszálló idegenek által elkövetett visszásságokat is.
Ezt az összességében csaknem ezerötszáz oldalnyi anyagot eredetileg a Magyar Királyi Külügyminisztérium szerkesztette három kötetbe, és adta ki 1920 nyarán, nem sokkal a békediktátum aláírását követően. Most egy évszázad elteltével pedig a Trianon Múzeum újította fel és tette azt elérhetővé, hogy a ma embere is részletese bepillantást nyerjen, az akkori eseményekbe.
Az I. kötet tartalmazza a magyar fél saját kezdeményezésére készített jegyzékeket és kiegészítéseiket az említett ügyekben, de itt olvashatjuk például gróf Apponyi Albert elhíresült védőbeszédét is. A kötet végül tartalmazza a teljes trianoni békeszerződés ekkori szövegtervezetét.
A II. kötet a magyar fél válaszjegyzékeit tartalmazza, melyek a békediktátumra, illetve a győztesek aktuális követeléseire reflektál. De itt találhatóak az említett visszásságok bemutatása is, amiket a megszállók követnek el. Hasonlóan ez a kötet tartalmazza, a békeszerződés szövegében sikeresen elért, kevés, változtatást is.
Végül pedig a III. kötetben található az a több száz, három nyelven írt statisztikai felmérés és kimutatás, amivel a magyar fél igyekezett tájékoztatni, és így jobb belátásra bírni a békekonferenciát.
III./B DVD melléklet
Térképekkel
A magyar béketárgyalások I-III./A kötet + III./B díszdoboz melléklettel ide kattintva érhető el >>